After the development company 7NG completed the violent eviction of more than 1,400 families from Phnom Penh’s Dey Krahorm community in 2009, it set its sights on the adjacent White Building.
The historic apartment block, which was built as a low-cost housing project under then Prince Norodom Sihanouk in 1963 and is now home to more than 600 families, was the last structure separating 7NG’s prime land from Sothearos Boulevard.
“The company will discuss with City Hall about those people, too, about the possibility of relocation,” 7NG chairman Srey Sothea said at the time. Now, five years later and with 7NG’s development plans for the area yet to materialize, residents and NGO workers at the White Building are worried that the company is again moving in on their land. A number of residents interviewed this month say that 7NG representatives have been quietly buying up apartments in the building. … Chan Cheuk Yin, Sun Heng and Matt Blomberg