Open Development Cambodia (ODC) updated a dataset on “Special economic zone in Cambodia (2006-2023)”
Open Development Cambodia (ODC) updated a dataset on “Special economic zone in Cambodia (2006-2023)” by added the one new map in point and polygon feature in Kampong Cham province from the sub-decree no. 78 on the establishment of Jiangsu Special Economic Zone on national road no. 6. This dataset describes the information of special economic zone (SEZ) in Cambodia from 2006 to 2023. The total number of 51 SEZs are recorded in point that data was collected from many sources by ODC’s mappers such as the royal gazette of Cambodia’s government, and reports of the governmental ministries in hard and soft copies of pdf format and 33 SEZ represented in polygon from STIMSON. Geographic data is encoded in the WGS 84, Zone 48 North coordinate reference system.