Announcement on the official test results of passengers on Holland-America Line owned cruise ship Westerdam in Sihanoukville
On 13 February 2020, the Ministry of Health issued an announcement on the official test results of passengers on cruise ship named Westerdam owned by the Holland-America line in Sihanoukville. According to the announcement, the Institut Pasteur du Cambodge’s test of 20 passengers on a Westerdam cruise ship docked at the port of Sihanoukville showed negative results for the new coronavirus.