Announcement: The National Election Committee calls for an immediate end to activities that are contrary to the content of the law
On June 6, 2023, the National Election Committee (NEC) has posted a press release calling for the immediate cessation of activities contrary to the content of the law on its official website.
According to the announcement, the National Election Committee calls for an immediate end to activities that are contrary to the content of the law and calls on all eligible Cambodians to go to the polls on July 23, 2023.