Announcement: The NEC held a meeting to disseminate the principles of organizing Q&A programs and renting airtime on political party policies with representatives of radio and television stations and non-governmental organizations.
On 05 June 2023, National Election Committee has posted an announcement regarding the NEC meeting to disseminate the principles of organizing Q&A programs and renting airtime on political party policies with representatives of radio and television stations and non-governmental organizations on their official website.
According to the announcement, two separate principles were disseminated during the meeting. One principle for the television and radio station and another one for local and international nongovernmental organizations and news agencies regarding the Q and A programs.