Clarification by the spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation on the national internet gateway establishment
On 15 February 2022, the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation issued a clarification by the spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation on the National Internet Gateway establishment. The spokesperson has noted with disappointment the continued misinterpretations, especially in some foreign media about the purpose of establishing the national internet gateway in Cambodia despite the repeated explanation and clarification by the Cambodian competent authorities.