Commencement of the second phase of cash subsidies for identified individuals and their families
On July 08, 2021, the Ministry of Economy and Finance issued a press release on the start of the second phase of the subsidy under the “post-closure social assistance program for citizens and families of people with difficulties, people and families of people infected with COVID-19 and have difficulties of life, and families of people who have died of COVID-19 in the event of February 20, 2021 ” for people and families identified.
The government will start providing cash support under the Social Assistance Program in cash after the second phase of closure to target people and their families from July 13, 2021. Citizens and their families who have difficulty living in the area under the implementation of large-scale blockade measures in Phnom Penh, Takhmao, and Sihanoukville, and families with COVID-19 infection and face difficulty in the February 20, 2021 Event, go to open cash at any Wing counter near your home or use Wing Bank’s mobile app.