Decision on the adjustment and supplementation of the price of selling water produced and supplied by Phnom Penh Water Supply Authority
On 29 August 2017, the Ministry of Industry and Handicrafts issued a decision on the adjustment and supplementation of the price of water produced and supplied by Phnom Penh Water Supply Authority for sale to landlord or owner of a building with rented rooms for workers and students for 700 riels per cubic meter. The landlord or the owner of the building as stated in Article 1 must sell clean water to workers and students for 800 riels per cubic meter.