Decision to lift the ban on travel of all Indians and foreigners from India to Cambodia
On 06 August 2021, the Ministry of Health issued a press release on decision to lift the ban on travel of all Indians and foreigners from India to Cambodia.
According to the relief of COVID-19 outbreak in the Republic of India, the Ministry of Health has announced the cancellation of the press release issued on 27 April 2021 on the ban on entry into Cambodia for Indians and all foreigners who travel from India or through India or have a history of traveling to India come to Cambodia by air or by land.