On 14 September 2022, the Cambodia League For the Promotion and Defense of Human Rights (LICADHO) released a joint press on a study commissioned by the Federal Ministry for Economic Cooperation and Development (BMZ) provides further evidence of widespread over-indebtedness in Cambodia, resulting in an “alarmingly high” and “unacceptable” number of distressed land sales.
The study’s findings indicate that more than 167,000 Cambodian households have had to sell land to repay loans over the past five years. FIAN as well as Cambodian NGOs Cambodian League for the Promotion and Defense of Human Rights (LICADHO) and Equitable Cambodia (EC) call on the German government and other donors of the microfinance sector to fulfil their responsibilities and take immediate and concrete action to address this untenable situation.