On 13 March 2024, The Ministry of Interior has issued an announcement on the census of local associations and non-governmental organizations on their official social media site.
According to the notification, the Ministry of Interior will start conducting the census to local association and non-governmental organizations that are registered and recognized by the Ministry from 25 March 2024 till 30 April 2024. The Ministry urges smooth cooperation from the local associations and NGOs to give accurate and reliable information.