Press release: Cambodia will jointly implement the Mekong-Japan Cooperation Strategy 2024 for long-lasting peace, stability and prosperity in the Mekong sub-region
On 26 July 2024, the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation issued a press release regarding Cambodia will jointly implement the Mekong-Japan Cooperation Strategy 2024 for long-lasting peace, stability and prosperity in the Mekong sub-region on their official social media site.
According to the press, His Excellency Sok Chenda Sophea, Deputy Prime Minister, Minister of Foreign Affairs and International Cooperation of the Kingdom of Cambodia, took in the 15th Mekong-Japan Cooperation Foreign Ministers’ Meeting held on the 26 July 2024 in Vientiane, Lao People’s Democratic Republic.