Press release: Official launch of the Secured Transactions Filing Office 2.0 (SETFO 2.0)
On 18 March 2025, the Ministry of Commerce issued a press release on the launch of the Secured Transactions Filing Office 2.0 (SETFO 2.0) in collaboration with the Techo Startup Center of the Ministry of Economy and Finance.
SETFO 2.0 is an automated system for providing public services of the Ministry of Commerce, which was developed and launched in 2008 based on the Law on Secured Transactions. The new features of this system include: (1) Technology security features, (2) Registration and access through the CamDigiKey mobile app, (3) Online payment features, (4) Request and download reports features, (5) download certified and verified research reports features through verify.gov.kh, (6) Improved accuracy of notification letters using blockchain technology (Cambodia Digital Ledger – CamDL) features.