On 02 May 2019, the Ministry of Land Management, Urban Planning and Construction issued a press release on a land dispute resolution mechanism for the people. These include (1) the national and provincial cadastral committees, (2) the National Authority for Land Conflict Resolution, (3) judicial dispute resolution mechanisms, and (4) extra-judicial dispute resolution mechanisms on the basis of the existing legal principles without coercion, threat or intimidation to any party.
As a result, by the end of April 2019, around 5.2 million land parcels were registered nation-wide, accounting for 74% of the total 7 million land parcels. According to the Ministry’s plan, the 100 percent nation-wide land registration, including indigenous communal land registration, will have been achieved by 2021.