Press release on Cambodia and Thailand reaffirmed resolve to Strengthen the Strategic Partnership
On 10 October 2024, the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation issued a press release on Cambodia and Thailand reaffirmed resolve to Strengthen the Strategic Partnership on their official website.
According to the press, Samdech Moha Borvor Thipadei Hun Manet and H.E. Paetongtarn Shinawatra, Prime Minister of the Kingdom of Thailand, reaffirmed shared resolve to further strengthen their long-standing friendship and strategic partnership between the two Kingdoms, during their bilateral meeting in Vientiane on 9 October 2024.