On 4 September 2022, the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation issued a press release on Cambodia, Cuba strengthen relations.
His Excellency Prak Sokhonn, Deputy Prime Minister, Minister of Foreign Affairs and International Cooperation, discussed with visiting First Deputy Minister of Foreign Affairs of Cuba, His ExcellencyGerardo Peñalver Portal, during a meeting on 02 September 2022, the preparation for the upcoming exchange of high-level visits between the two countries with the strong expectation these historical visits would pave the way for the strengthening of the bilateral ties.