Press release on courtesy meeting with United Nations Population Fund (UNFPA)
On 16 September 2022, the Council for the Development of Cambodia issued a press release on courtesy meeting with United Nations Population Fund (UNFPA).
On September 16th, 2022 at the Palais du Gouvernement, His Excellency Rith Vuthy, Deputy Secretary General of Cambodian Rehabilitation and Development Board of Council for the Development of Cambodia (CRDB/CDC), presided at the courtesy meeting with Ms. Sandra Bernklau, newly appointed UNFPA Representative to Cambodia. H.E. Deputy Secretary General highly values the UNFPA’s roles in sustainable development, as evident in Goal 5: Gender Quality with a transformation in maternal health over the past 20 years. In the meantime, Ms. Bernklau highly appreciated the Royal Government of Cambodia’s (RGC) constant and sustained efforts in the socio-economic development, and is determined to support Cambodia’s priority sectors through new Country Programme Action Plan. The meeting was completed with close friendship and in great admiration for RGC-UNFPA bilateral relations.