Press release on Samdech Thipadei Prime Minister to attend the 48th ASEAN Summit in Cebu, the Republic of the Philippines
On 05 May 2026, Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation issued a press release on Samdech Thipadei Prime Minister to attend the 48th ASEAN Summit in Cebu, the Republic of the Philippines.
Samdech Moha Borvor Thipadei HUN Manet, Prime Minister of the Kingdom of Cambodia, will lead a high-level delegation to attend the 48th ASEAN Summit, to be held from 7 to 8 May 2026 in Cebu, the Philippines, at the invitation of His Excellency Ferdinand R. Marcos Jr., President of the Republic of the Philippines and Chair of ASEAN in 2026.