Press release on the dissemination forum on “Procedures for annually financial statements submission via online system (E-filing)” for enterprises and Not-for-profit entities 2024on 16th July
On 16 July 2024, the Accounting and Auditing Regulator issued a press release regarding the dissemination forum on “Procedures for annually financial statements submission via online system (E-filing)” for enterprises and Not-for-profit entities on 16th July 2024 on their official social media site.
According to the press, the Accounting and Auditing Regulator of the Non-Banking Financial Services Authority organized this dissemination workshop with the purpose to disseminate to Directors of enterprises, representatives of enterprises, and representatives from various entities to gain insight and participate in the effective implementation of accounting and auditing obligations as stated in the relevant laws and regulations and the procedure for annually financial statements submission via online system (E-Filling) to ACAR.