On 21 June 2023, General Department of Taxation has posted a press release on the meeting on the provision of tax services to car-purchasing enterprises to promote tax registration and fulfillment of tax obligations on their official social media site.
According to the press release, this meeting aims to provide a platform to solve issues and challenges and seeks for solutions to push all car business owners to comply with the tax law and regulations and further disseminate related obligation information.