On 22 June 2023, the Ministry of Economy and Finance has posted a press release on the official launch of the e-business registration platform through single portal phase 3 on their official social media site.
According to the press release, the e-business registration platform is one of the significant government reforms that aim to facilitate and make it easier for all businessmen to conduct business in Cambodia. The first phase of the single portal was launched on 15 June 2020 and the second phase was launched on 01 September 2021.