Press release on the outcome of the “X Global Baku Forum”
On 13 March 2023, the National Assembly of the Kingdom of Cambodia issued a press release on the results of participating in the “X Global Baku Forum” under the theme “The World Now: Challenges and Hopes” from 7 to 12 March 2023 in Baku, Republic of Azerbaijan, organized by the Nizami Ganjavi International Center-NGIC (NGIC).
The visit of the Cambodian National Assembly delegation to Azerbaijan contributed to the strengthening and expansion of bilateral cooperation between Cambodia and Azerbaijan and also shared experiences of peacebuilding, democracy, and Cambodia’s participation in the protection and strengthening of multilateralism, partisanship, in particular, builds friendships with the country leaders in Central Asia and Europe.