Press release on the results of the meeting between Samdech Moha Borvor Thipadei Hun Manet, Prime Minister of the Kingdom of Cambodia, and His Excellency Dato’ Sri Tiong King Sing, Minister of Tourism, Arts and Culture of Malaysia
On 19 June 2025, Office of the Prime Minister Hun Manet issued a press release on the results of the meeting between Samdech Moha Borvor Thipadei Hun Manet, Prime Minister of the Kingdom of Cambodia, and His Excellency Dato’ Sri Tiong King Sing, Minister of Tourism, Arts and Culture of Malaysia.
His Excellency Dato’ Sri Tiong King Sing highlighted the importance of tourism as a sector that contributes to ensuring national economic growth, job creation and cultural promotion.