Procedure for Cambodian trainees to work in Japan in accordance with the new border measures of the Government of Japan
On 15 November 2021, the Ministry of Labor and Vocational Training issued a notification on the procedure for Cambodian trainees to work in Japan in accordance with the new border measures of the Government of Japan.
The Government of Japan has decided to allow foreigners, including Cambodian trainees and skilled workers, to re-enter Japan from November 8, 2021, following the procedures outlined in this announcement.