AI for gender inclusion multistakeholder dialogue
Open Development Cambodia Organization (ODC) is going to conduct the AI for Gender Inclusion Multistakeholder Dialogue 2025 in partnership with GIZ, held on 24-25 October 2025 at Sun & Moon Riverside Hotel.
This event is dedicated to the theme AI for Gender Inclusion. The two-day forum aims to bring together participants from various sectors, including professionals from civil society, the private sector, youth, technical community and government, to share and learn about the experiences and diverse perspectives on Cambodia’s digital transformation and topics of AI and Gender Inclusion. The Dialogue will also provide an opportunity for knowledge exchange to support Cambodia’s digital economy and society plan, promoting informed policy discussions and raising public awareness on the ethical and inclusive development of emerging technologies. Key discussion themes will include AI Policy, Women’s Participation in AI Development, the Impact of AI on the Future of Work, Ethical AI Governance, and Ideathons.