Announcement: NEC open training course for NEC trainers and officials on “Elections, Ballot Counting and Announcement of Election Results” for the 7th National Assembly Election 2023
On 01 June 2023, the National Election Committee has posted an announcement on the training course for NEC trainers and officials on “Elections, Ballot Counting and Announcement of Election Results” for the 7th National Assembly Election 2023 on their official website.
According to the announcement, the training course will start from 01 June till 05 June 2023. There will be 26 different topics to be lectured.