Announcement of the Ministry of Health on the positive COVID-19 case of a 65 years old English woman who is a passenger of the Viking Cruise Journey in Kompong Cham province
On 10 March 2020 the Ministry of Health has issued an announcement addressing the COVID-19 positive case on a 65 years old English lady who is a passenger on Viking Cruise Journey in Kompong Cham province. The ship sailed from My Tho habour of Ho Chi Minh City on 05 March 2020 and arrived in Cambodia on 07 March 2020.This case marked as the third COVID-19 case in the country. According to the announcement, all 64 individuals (30 passengers and 34 cruise staff) are being quarantined on the cruise ship and waiting for the test results.