Announcement on cellular service improvement
On 26 May 2020, the Ministry of Post and Telecommunication has posted an announcement on cellular service improvement. According to the announcement, 2 measure is implemented as follow:
- All cellular operators must improve their signals in all area, notably urban areas and new development zones by promptly installing additional equipment and new cell towers.
- The ministry is charging TRC with inspecting cell services with the highest care and responsibility to ensure quality mobile services and that all equipment comply with technical standard.