Announcement on Data Story Grant for journalists under the topic of social accountability
On 02 August 2023, Open Development Cambodia(ODC) has issued an announcement relating to data story grant for journalists under the topic of social accountability. The story grant competition is under the collaboration with Internews through the Innovation for Social Accountability in Cambodia (ISAC) project.
According to the announcement, four story grants will be provided to qualified journalists to produce data-driven stories related to social accountability in complement to the recently conducted Data Literacy Training for Journalists. Interesting candidate may find more information in the file attached.