The U.S. Mission to Vietnam and the Resource Center for Community Development (RCCD), An Giang University seek candidates for the 2018 YSEALI Regional Workshop: Protecting The Mekong Delta Environment which will be being held from June 4-9, 2018.
ASEAN citizens between the ages of 18 and 25, full-time undergraduate students or those who have graduated from college, university, or other institutions of higher learning, who demonstrate strong leadership qualities and potential in their university or place of work, an interest in community service and volunteerism, and have a good command of English, are invited to apply for the workshop.
All participant costs, including program administration, international and domestic travel and ground transportation, insurance and incidental allowances, housing and subsistence expenses will be paid for by the U.S. Department of State.