Announcement on the government’s decision to temporarily suspend paddy rice and white rice exportation
On 30 March, the Royal Government of Cambodia (RGC) made a decision during the conference held at the National Assembly to ensure food security as well as stability of rice’s price in the market. Upon the decision, the Ministry of Commerce has an honor to inform the Cambodia Rice Federation and the public that the government has temporarily suspended the export of paddy rice and white rice and the decision will come into effect from, 5 April 2020, 23:59 until any further notice.