Announcement: Prioritizing frontline soldiers on measures to alleviate the burden for citizens affected by the Cambodia-Thailand border dispute
On 1 January 2026, the National Bank of Cambodia issued an announcement on the prioritization of frontline soldiers on measures to alleviate the burden for citizens affected by the Cambodia-Thailand border dispute.
To encourage frontline soldiers on a mission to defend territorial integrity in combat, the National Bank of Cambodia requests the understanding of all displaced citizens to prioritize the coordination of frontline soldiers’ requests first.