On 20 July 2022, Cambodian Human Rights Action Committee issued an immediate release on CHRAC and ADHOC to organize national workshop to build a common understanding and uphold the right to association in Cambodia.
A National Workshop on the Right to Association and Law on Associations and Non-governmental Organizations (LANGO) will be conducted in Phnom Penh’s Tonle Basac II restaurant from 25-26 July 2022 in order to strengthen common understanding among the national and grassroots civil society organization (CSO) leaders on international norms on the Right to Association and how to poster debate on how to comply with the current LANGO; and it will also address ways to collaborate with the Royal Government of Cambodia towards an effective and mutually respectful amendment to the LANGO.