CHRC announcement: Thai senator urges the Foreign Affairs Ministry to investigate case of social media influencer using ‘ghost sounds’ across the Cambodia-Thai border
On 12 October 2025, the Cambodian Human Rights Committee (CHRC) released an announcement referencing a statement by Thai Senator Angkhana Neelapaijit. Her statement, which was cited by the Khaosod English newspaper that same day, addressed the Thai military’s reported use of noise for psychological intimidation and harassment along the Cambodia-Thailand border on October 11, 2025.
Senator Neelapaijit further urged the Thai Ministry of Foreign Affairs to investigate a case involving a social media influencer who reportedly used ghost sounds from the Thai side across the border into Cambodia.