On 10 February 2022, the Ministry of Education, Youth and Sport have posted a guideline for strengthening the implementation of standard operating procedures for promoting health hygiene and safety for public and private schools on their official facebook page.
The guideline aims to provide instruction on strengthening the implementation of standard operating procedures for promoting health hygiene and safety for public and private schools in order to keep schools operating during the 2021-2022 school year.