Handover ceremony of 10 vaccine trucks donated by the Kingdom of Cambodia to the Lao People’s Democratic Republic
On 09 March 2022, the Ministry of Health issued a notification on the handover ceremony of 10 vaccine trucks donated by the Kingdom of Cambodia to the Lao People’s Democratic Republic.
The Royal Government of Cambodia will hand over 10 vaccine trucks of the Royal Government and the people of Cambodia to the Lao People’s Democratic Republic at the Trapeang Kriel International Border in Stung Treng Province, bordering Champasak Province, Laos.