His Excellency NGUYEN XUAN PHUC, President of the Socialist Republic of Viet Nam, will pay a state visit to the Kingdom of Cambodia
On 20 December 2021, the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation issued a press release on His Excellency NGUYEN XUAN PHUC, President of the Socialist Republic of Viet Nam, will pay a state visit to the Kingdom of Cambodia on 21-22 December 2021. During the state visit, His Excellency NGUYEN XUAN PHUC will be granted Royal Audience by His Majesty Preah Bat Samdech Preah Boromneath NORODOM SIHAMONI, King of Cambodia, and Her Majesty Queen-Mother NORODOM MONINEATH SIHANOUK of Cambodia, at the Throne Hall and Preah Reach Damnak Kantha Bopha, in the Royal Palace Ground, respectively.