His Excellency PRAK Sokhonn, Deputy Prime Minister, Minister of Foreign Affairs and International Cooperation of the Kingdom of Cambodia, will attend and deliver a statement at the mid-term Ministerial Conference of the Non-Aligned Movement (NAM)
On 12 July 2021, Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation of the Kingdom of Cambodia issued a press release on His Excellency PRAK Sokhonn, Deputy Prime Minister, Minister of Foreign Affairs and International Cooperation of the Kingdom of Cambodia, will attend and deliver a statement at the mid-term Ministerial Conference of the Non-Aligned Movement (NAM).
This meeting is held virtually on 13-14 July 2021 in Baku, the Republic of Azerbaijan under the theme “Non-aligned Movement at the center of multilateral efforts in responding to global challenges”, this victual conference will provide opportunity for the NAM Member States to take stock of the progress achieved on various issues pertaining to the agenda of the movement since Baku Summit in 2019, as well as to discuss and exchange views on how NAM could respond to the growing challenges more effectively.