On 24 May 2022, the Ministry of Labor and Vocational Training issued a notification on the implementation of the self-declaration system of labor inspection through the automatic system.
Refer to the Labor Law and Proclamation No. 358 dated 30 December 2021 on the implementation of the self-declaration system of labor inspection through the automatic system of the Ministry of Labor and Vocational Training, please inform the owner or director of the enterprise within the scope of the Labor Law that he/she has the obligation to do self-declare the labor inspection in the automatic system twice per year. The first time is before the end of June, and the second time is before the end of December of each year through www.sicms.mlvt.gov.kh from 01 June 2022.