Instruction on the suspension of the sale and consumption of alcohol one day before and the day of the Commune/Sangkat Council Election of the 5th Mandate
On 20 May 2022, National Election Committee has posted an instruction on the suspension of the sale and consumption of alcohol one day before and the day of the Commune Sangkat Council Election of the 5th Mandate, which is the 4th and 5th of June 2022. The instruction requires all the citizens and foreigners who currently live in Cambodia to comply with the instruction by suspending the sale and consumption of alcohol on the day before and on the election day of the fifth mandate 2022.