On 22 March 2022, the Ministry of Health issued a press release on the joint health education campaign to prevent the spread of COVID-19 under the theme “Together to fight the COVID-19, which can be spread faster than before and has a serious impact on you and your family.”
The campaign aims to raise awareness and increase the participation of individuals, families, and communities, as well as citizens, relevant institutions, ministries, other public organizations, local authorities at all levels, departments, specialized units, national and international organizations, NGOs, and private services to continue to implement the necessary COVID-19 measures.