Joint press release on a policy brief on “Dollarization and the Impact of Wages in Key Export Sectors”
On 25 March 2026, National Bank of Cambodia and United Nations Development Programme (UNDP) in Cambodia issued a joint press release on a policy brief on “Dollarization and the Impact of Wages in Key Export Sectors”.
National Bank of Cambodia and United Nations Development Programme (UNDP) in Cambodia launched a policy brief on “Dollarization and the Impact of Wages in Key Export Sectors” on the occasion of Riel Day, the 46th anniversary of the re-circulation of the riel, at the Institute of Banking Technology, Phnom Penh.