On 22 June 2023, Ministry of Economy and Finance issues a joint press release on signing of loan agreements and grant agreement for promoting the economic stabilization and development efforts and development of human resources of the Kingdom of Cambodia.
The Ministry of Economy and Finance, three Loan Agreements and one Grant Agreement were signed by H.E. Dr. AUN Pornmoniroth, Deputy Prime Minister, Minister of Economy and Finance, the Royal Government of Cambodia and Mr. NAKAZAWA Keiichiro, Senior Vice President of Japan International Cooperation Agency.