Joint statement between the kingdom of Cambodia and the People’s Republic of China on building an all-weather Cambodia-China community with a shared future in the new era and implementing the global development initiative, the global security initiative and the global civilization initiative
On 18 April 2025, the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation has issued a joint statement between the kingdom of Cambodia and the People’s Republic of China on building an all-weather Cambodia-China community with a shared future in the new era and implementing the global development initiative, the global security initiative and the global civilization initiative on their official website.