Launch of consultation process of the Draft Law on the organization and functioning of the national human rights commission of Cambodia
On 08 July 2021, Cambodian Human Rights Committee issued a press release on launching of consultation process of the draft law on the organization and functioning of the national human rights commission of Cambodia.
The Cambodian Human Rights Committee (CHRC), in collaboration with the office of the United Nations High Commissioner for Human Rights in Cambodia (OHCHR), is to launch a consultation process with ministries, institutions, civil society organizations and relevant stakeholders to gather input into the Draft Law on the organization and Functioning of the National Human Rights Commission of Cambodia from July 2021 to the end of this year.