Ministry of Labour and Vocational Training’s petition in support of the Phnom Penh Municipal Court on the verdict of Kem Sokha
On 03 March 2022, the Ministry of Labour and Vocational Training has posted a petition in support of the Phnom Penh Municipal Court on the verdict of Kem Sokha on their official social media site.
According to the petition, all the civil servants and all teachers, students of both public and private educational institutions under the Ministry express their full support of the verdict of the Phnom Penh Municipal Court on Kem Sokha who is accused of conspiring with foreigners and will be punished per Articles 439 and 443 of the Criminal Code.