Notice by Samdech Moha Borvor Thipadei Hun Manet, prime minister of the Kingdom of Cambodia, on the celebration of the 4th national day of science, technology and innovation from 26 to 28 March 2026
On 24 March 2026, Royal Government of Cambodia issued a notice by Samdech Moha Borvor Thipadei Hun Manet, Prime Minister of the Kingdom of Cambodia, on the celebration of the 4th National Day of Science, Technology and Innovation from 26 to 28 March 2026.
The notice highlights the importance of science, technology and innovation in driving economic growth and transitioning toward a knowledge-based economy. It also emphasizes the role of research and development (R&D), human capital, and STEM education in promoting innovation and sustainable development.