Notification on the minimum wage for workers in the textile, garment, footwear and travel products and bags for the year 2025
On 19 September 2024, the Ministry of Labor and Vocational Training issued an announcement on the the minimum wage for workers in the textile, garment, footwear and travel products and bags for the year 2025 on their official social media site.
According to the announcement, the National Minimum Wage Council has held 15 meetings from August 14, 2024 to the 19th September 2024 to set the minimum wage for workers in the textile, garment, footwear and travel products and bag. The agreed minimum wage for 2025 is 208 USD, 4 USD increase from 2024.