Press Release: Cambodia and Japan sign exchange of notes on additional Japanese grant aid for water supply project
On 19 March 2026, the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation issued a press release on Cambodia and Japan Sign Exchange of Notes on Additional Japanese Grant Aid for Water Supply Project.
His Excellency Deputy Prime Minister PRAK Sokhonn, Minister of Foreign Affairs and International Cooperation of the Kingdom of Cambodia, and His Excellency UENO Atsushi, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Japan to Cambodia, signed the Exchange of Notes on the amendment of the grant assistance for the Project off “the Expansion of the Water Supply System in Ta Khmau”.