Press release: International financial institutions explored ways to enhance partnership with Cambodia
On 10 October 2024, the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation issued a press release regarding international financial institutions explored ways to enhance partnership with Cambodia on their official website.
According to the press, on 9 October 2024 Samdech Moha Borvor Thipadei Hun Manet received courtesy calls by Deputy Managing Director of the IMF, Vice President for East Asia and Pacific Region of the World Bank, and President of the Asian Infrastructure Investment Bank (AIIB).